SZPITALE POWIATOWE STAWIAJĄ TWARDE ŻĄDANIA

30.08.2018

Szpitale powiatowe z całej Polski wypracowały dzisiaj w Warszawie wspólne stanowisko. Jeśli postulaty OZPSP nie zostaną spełnione, szpitale nie przyjmą warunków finansowych i przejdą w dwumiesięczny okres wypowiedzeni‬a.

Treść stanowiska Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podjętego wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich:

”Wobec stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych sygnotariusze stanowiska oczekują decyzji Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania ww. szpitali.

W szczególności oczekujemy na:

1. Zwiększenie wartości umów we wszystkich rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej wymagających zaangażowania personelu medycznego i niemedycznego. Zmiana ta powinna nastąpić poprzez zwiększenie wyceny świadczeń o co najmniej 15%. Stale rosnąca presja płacowa, nasilona przez podpisywane przez Ministra Zdrowia porozumienia z kolejnymi grupami zawodowymi bez zapewnienia odpowiednich źródeł finansowania wynikających z nich zobowiązań skutkuje pogłębieniem niestabilności finansowej szpitali powiatowych.

2. Odroczenie wejścia w życie norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego do czasu zwiększenia ilości pielęgniarek w systemie. Brak personelu pielęgniarskiego na rynku pracy uniemożliwia wypełnienie projektowanych obowiązków prawnych w zakresie norm zatrudnienia, a tym samym spełnienia warunków udzielania świadczeń zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia wprowadzając w.w. regulacje prawne przenosi odpowiedzialność prawną za zapewnienie świadczeń zdrowotnych wyłącznie na podmioty lecznicze, nie stwarzając podmiotom leczniczym odpowiednich ku temu warunków.

3. Zmianę formy kształcenia podyplomowego lekarzy, która spowoduje, że znaczna ilość absolwentów podejmie kształcenie specjalizacyjne w szpitalach powiatowych, co pozwoli na odnowienie kadry w latach kolejnych. Aktualnie szpitale powiatowe praktycznie nie korzystają z pracy rezydentów, co jest spowodowane przejmowaniem rezydentur przez szpitale kliniczne. W ocenie sygnotariuszy stanowiska niezbędne jest wprowadzenie zmian, zgodnie z którymi część okresu rezydentury będzie realizowana w szpitalach powiatowych.

Sygnatariusze stanowiska oświadczają, że w razie braku spełnienia wyżej wymienionych oczekiwań należące do Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i współdziałające z nim szpitale powiatowe nie przyjmą kolejnych propozycji finansowania świadczeń, w tym w ramach tzw. „umowy sieciowej” i podejmą czynności w celu rozwiązania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia”.