SZPITALE POWIATOWE W OBAWIE PRZED SZPITALNĄ REWOLUCJĄ

15.03.2022

Władysław Perchaluk, prezes Związku oraz Jerzy Szafranowicz, wiceprezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówią o tym, jak planowana reforma szpitalnictwa może negatywnie odbić się na placówkach powiatowych.

Poprawa efektywności ekonomicznej szpitali ma być osiągana, m.in. dzięki wprowadzeniu ich kategoryzacji. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówi o obawach dyrektorów szpitali powiatowych: – W kontekście tego projektu zastanawiamy się w gronie dyrektorów szpitali powiatowych, jaka przyszłość czeka nasze placówki. Słyszymy opinie, że zdaniem decydentów tych placówek w niektórych regionach jest zbyt dużo.

Podobnie zdaniem dr. Jerzego Szafranowicza, wiceprezesa Związku i dyrektora Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie sprowadzanie działalności szpitali, w tym placówek powiatowych, wyłącznie do przeliczników ekonomicznych jest bardzo złym rozwiązaniem. – Będziemy musieli się zmierzyć z planowaną kategoryzacją szpitali, powołaniem Agencji Rozwoju Szpitali oraz weryfikacją kompetencji menedżerów kierujących szpitalami. Dowiedziałem się od prezydenta Chorzowa, że nasz szpital trafił do kategorii C. Odpowiedziałem, że szybko możemy być zakwalifikowani do kategorii A lub B. Wystarczy, że wstrzymam wydatki na niezbędne inwestycje lub zamknę SOR dla dzieci – ze względu na wysokie koszty od zawsze generujący stratę. Nadal jednak będę inwestował w rozwój szpitala, narażając się na stygmatyzację jako placówka kategorii C [czyli, według projektu ustawy – wymagająca wdrożenia „działań optymalizacyjnych – planu naprawczo-rozwojowego” – red.].

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.