SZPITALE POWIATOWE W OBLICZU ROSNĄCEJ INFLACJI

15.07.2022

Sytuacja finansowa szpitali ze względu na inflację jest coraz bardziej napięta. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z TVN24 mówi o jej konsekwencjach w szpitalach powiatowych.

 

Prezes Perchaluk wyjaśnia w rozmowie z TVN24, jak wygląda obecna sytuacja finansowa w szpitalach powiatowych: – Szpitale aktualnie mają bagaż zadłużenia, który przez galopującą inflację ciągle się powiększa. Wiele firm coraz częściej przystępując do przetargów oferuje od 15. do 25. proc. wyższe ceny aniżeli możliwości finansowe szpitala. (…) Wszystkie ruchy, które rekomenduje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na pewno wesprą szpitale, ale na ile to poprawi ich sytuację finansową, dopiero będzie można mówić za jakiś czas.

 

Władysław Perchaluk odpowiedział również na pytanie o problemy kadrowe: – Z ostatnich zestawień wynika, że szpitale powiatowe radzą sobie. Jest to uzależnione od organów prowadzących. Najbardziej zagrożone są szpitale świadczące tzw. podstawową działalność, które nie mają wysokiej specjalistyki.