SZPITALE STRACĄ NA KOREKCIE RYCZAŁTÓW

04.11.2022

Szpitale powiatowe nie wykonały świadczeń medycznych za ostatnie miesiące w kwocie 900 mln. zł, przez co w przyszłym roku dostaną mniejsze finansowanie z NFZ. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi o tym, jak wpłynie to na placówki zrzeszone w organizacji.

Z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wynika, że NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Może przyznać im na nowy rok rozliczeniowy wyższe ryczałty, natomiast niedowykonania oznaczają, że ryczałty będą obniżone. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną wyjaśnia, co to oznacza dla placówek: – Jest to duży problem dla nas. Niedowykonania, zwłaszcza w zakresie świadczeń internistycznych czy chirurgicznych, pojawiły się z powodu pandemii lockdownów. Próbujemy to nadrabiać, tak naprawdę od wiosny b.r., ale często jest to utrudnione ze względu na sezon urlopowy, który skończył się we wrześniu. Brak odpowiedniej ilości kadry w tym nie pomaga.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.