TRANSPORT HUMANITARNY DLA UKRAINY

15.03.2022

W czwartek, 10 marca po niespełna tygodniowej zbiórce sprzętu medycznego, spod Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach wyruszył na granicę z Ukrainą transport z misją humanitarną. Do akcji włączyły się również pozostałe placówki zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach zorganizował i koordynował zbiórkę wraz ze stowarzyszeniem Na Zdrowie. W akcji wziął udział również Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, który wysłał komunikat do wszystkich placówek zrzeszonych w organizacji z listą potrzebnych leków i sprzętu. Tarnogórska szpital wciąż jest w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem szpitala we Lwowie, dzięki czemu określenie potrzeb jest konsultowane, a pomoc celowana.

Wśród darczyńców znalazł się Szpital Miejski w Chorzowie oraz Fundacja ECOGITOHELP. Sprzęt medyczny oraz leki, które udało się zebrać, zostały posortowane, opisane oraz spakowane do karetki, która dzięki fundacji także została przekazana do wykorzystania w lwowskim szpitalu. Wśród przekazanego sprzętu medycznego znalazły się m.in. ostrza chirurgiczne, taśmy opatrunkowe, kompresy wysokochłonne, maski do podawania tlenu z nebulizatorem, gogle ochronne, kompresy jałowe, opatrunki chirurgiczne, strzykawki, kaniule dożylne, igły iniekcyjne, sztuczny lód, stetoskop, termometr bezdotykowy, gaziki odkażające, kompresy, opatrunki gipsowe, bandaże, płyny do dezynfekcji, glukometry, DEFIBRYLATOR, rękawiczki ochronne oraz leki.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Na Zdrowie, działającym na terenie tarnogórskiego szpitala, trwa zbiórka środków finansowych, za które
zakupione zostaną leki, a następnie przekazane za naszą wschodnią granicę. Kwota, jaką udało się dotychczas zebrać stowarzyszeniu przekroczyła już 110 tysięcy złotych. Dodatkowe środki w wysokości przekraczającej 3100,00 zł zostały przekazane przez Stowarzyszenie
WRAZIDLOK, które pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach zorganizowało koncert charytatywny pn. Śląsk – Ukrainie