TRUDNA SYTUACJA SOSNOWIECKIEGO SZPITALA MIEJSKIEGO

13.01.2023

Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego poinformował w oświadczeniu dla Gazety Wyborczej o prowadzonych rozmowach w sprawie zamknięcia oddziału neurologii wraz z pododdziałem udarowym.

Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego wraz z Arkadiuszem Chęcińskim, prezydentem Sosnowca, rozpoczął rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii wraz z pododdziałem udarowym. W oświadczeniu dla Gazety Wyborczej, zarządzający placówką informują: – Nazywając rzeczy po imieniu, stoimy w obliczu kilku wyzwań. Konieczności redefiniowania zapotrzebowań medycznych indywidualnie dla poszczególnych szpitali. Liczba pacjentów w odniesieniu do sytuacji z lat poprzednich zmienia się, a chęć zapewnienia w każdym szpitalu funkcjonowania różnorodnych, czasami dublujących się lokalnie czy regionalnie oddziałów staje się ogromnym wyzwaniem. Wyzwanie to potęgują problemy kadrowe. Wieloletnie zaległości systemowe w kształceniu kadr medycznych powodują, że brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Brak lekarzy sprzyja też wyzwaniom związanym z wynagrodzeniami dla nich, a dokładnie oczekiwaniami stałego podnoszenia ich. Niestety skala niedofinansowania szpitali w Polsce wskazuje, że balansują one na granicy i nie mogą sobie na to pozwolić.

Zarząd szpitala w Sosnowcu zapewnia, że w tej chwili oddział neurologii z pododdziałem udarowym pracują jak do tej pory. W oświadczeniu czytamy również, że rozważane są działania zmierzające do poprawy jakości i dostępności leczenia schorzeń neurologicznych dla mieszkańców Sosnowca.

Cały artykuł dostepny jest TUTAJ.