UCHODŹCY Z UKRAINY W POLSKICH SZPITALACH

07.03.2022

Władysław Perchaluk, prezes Związku, podczas sesji "Zarządzanie szpitalami – katalog wyzwań" w ramach VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych mówił o problemach, z jakimi muszą zmierzyć się teraz placówki medyczne w związku z uchodźcami z Ukrainy.

Prezes Związku podkreślił, że dyrektorzy szpitali powiatowych starają się w miarę swoich możliwości, poprzez współpracę z organami założycielskimi, zabezpieczyć tzw. sferę socjalną pacjentów z Ukrainy. Zwrócił również uwagę na kwestię bariery językowej: – Podjęliśmy szybkie działania. Uruchomiliśmy pewnego rodzaju link, który udostępniliśmy dyrektorom. Pokazuje on dokumenty, które trzeba wypełniać przy kontakcie z pacjentami z Ukrainy. Nie mamy jeszcze tłumaczy, ale w wielu szpitalach zatrudniani są także lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, którzy podejmują pierwszy kontakt z pacjentami.

Całość dostępna jest TUTAJ.