USTAWA OSŁONOWA NIE CHRONI WSZYSTKICH SZPITALI

14.03.2023

Dyrektorzy wielu szpitali podkreślają, że w ich placówkach ustawowa ochrona przed podnoszeniem cen energii jest nieskuteczna. Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku i prezes katowickiego Szpitala Murcki ocenia w rozmowie z Portalem Samorządowym nowe przepisy.

Wiceprezes Zaczek wskazuje w rozmowie z Portalem Samorządowym, że ustawa osłonowa nie przewidziała wszystkich przypadków: –  Otrzymujemy sygnały z naszych szpitali, że ceny energii rosną. Podwyżki te kształtują się jednak w bardzo różny sposób, co wynika między innymi z odmiennych rozwiązań, jakie w zakresie dostaw energii są stosowane w poszczególnych szpitalach (...) Wiemy, że w przypadku części szpitali system osłon dotyczący stawek za energię cieplną czy elektryczną nie okazał się do końca skuteczny. Wydaje się, że wynika to z pośpiechu, w jakim procedowano oraz uchwalano ustawowe rozwiązania dotyczące między innymi tzw. podmiotów wrażliwych. Nowe przepisy były pisane na kolanie i nie przewidziały wszystkich możliwych sytuacji oraz uwarunkowań. Stąd problemy.

Przeczytaj więcej: Portal Samorządowy.