Ważna operacja w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

26.01.2023

Zespół ortopedów z gliwickiego Szpitala Miejskiego nr 4 przeprowadził wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej. Dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii podkreśla, że to ważna operacja dla placówki, ponieważ dotąd ich nie przeprowadzano, a w całym kraju są one bardzo rzadkie.

Gliwicki szpital informuje w komunikacie prasowym, że wszczepiona choremu endoproteza była doskonale dopasowana i jest zaliczana do tzw. protez odtwarzających powierzchnię ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie.

– Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.