WIĘKSZY BUDŻET NA SZPITALNICTWO

17.01.2023

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył nakłady na szpitalnictwo o dodatkowe 4 miliardy złotych. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Pulsem Medycyny wyjaśnia, że nie wszystkie placówki z tego skorzystają.

W poniedziałek, 16 stycznia Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział poprawę finansowania szpitalnictwa. Budżet na ten cel w 2023 roku zwiększy się o 4 mld zł. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Pulsem Medycyny podkreśla, że mimo wsparcia, sytuacja finansowa szpitali wciąż jest dramatyczna: – To prawda, że od ubiegłego roku nakłady na szpitalnictwo się zwiększają. Ale ten wzrost w dużej mierze pochłania inflacja (...) Szpitale mimo wsparcia, które do tej pory otrzymały, nadal mają problemy z bieżącymi płatnościami, i coraz większe problemy z tzw. płatnościami rolowanymi. Firmy zewnętrzne, które współpracują ze szpitalami, mają jakieś granice odraczania płatności i coraz mniej przychylnie podchodzą do ich ciągłego przesuwania. Szczególnie widoczne jest to w postawie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś trudno jednoznacznie stwierdzić, na ile większe pieniądze, jakie mają otrzymać szpitale, a szczególnie wzrost wyceny punktu w ryczałcie do poziomu 1,62 zł poprawi ich sytuację. To się okaże za jakiś czas. Kierujący szpitalami mają pewne wątpliwości, jak w praktyce będą wyglądać płatności za przesuwania nadwykonań i doliczenia ich do ryczałtów. Te kwestie będziemy teraz wyjaśniać.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.