WŁADYSŁAW PERCHALUK DLA RYNKU ZDROWIA O OBOWIĄZKU UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ

07.04.2021

Od 1 lipca placówki medyczne będą miały obowiązek udostępniania oraz wymiany dokumentacji medycznej w postaci cyfrowej. Władysław Perchaluk, prezes Związku i dyrektor bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówi o przygotowaniach szpitali powiatowych od strony technicznej i organizacyjnej.

Prezes Perchaluk w rozmowie z Rynkiem Zdrowia informuje o stanie przygotowań szpitali zrzeszonych w Związku do udostępniania i wymiany EDM w ustawowym zakresie: – Szacujemy, że obecnie ok. 60 proc. szpitali powiatowych w woj. śląskim jest w pełni przygotowanych do udostępniania oraz wymiany od 1 lipca 2021 r., poprzez platformę centralną, elektronicznej dokumentacji medycznej z innymi podmiotami. Zastrzega, że mówiąc o pełnym przygotowaniu placówek ma na myśli, między innymi sytuację, w której lekarze z zewnątrz, posiadając login i hasło, będą mieli dostęp do całej dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno szpitalnej, jak i pozaszpitalnej.

Władysław Perchaluk mówi też o stanie przygotowań w placówke, którą zarządza: – Jeśli chodzi o nasz szpital - zamknęliśmy już wdrażanie EDM w oddziałach, a teraz kończymy etap obejmujący poradnie. Do czerwca będziemy mieli wdrożone wszystkie niezbędne moduły systemu informatycznego w całej jednostce. Oczywiście prowadzenie, a później wymiana e-dokumentacji wymaga szkoleń personelu oraz przełamywania, niestety nadal jeszcze pojawiających się, barier natury mentalnej wśród części pracowników medycznych.

Podkreśla również, że ze względu na pandemię warto rozważyć prolongowanie ustalonego terminu: – Pamiętajmy jednak, że wciąż sporo podmiotów leczniczych nie jest jeszcze w pełni przygotowanych do udostępniania i wymiany EDM. Być może, m.in. ze względu na utrudnienia związane z pandemią, należałoby w przypadku tych placówek wydłużyć graniczny termin do końca grudnia bieżącego roku.

Całość dostępna TUTAJ.