WŁADYSŁAW PERCHALUK I JERZY SZAFRANOWICZ W RYNKU ZDROWIA O KATEGORYZACJI SZPITALI

17.01.2022

Trwają konsultacje dotyczące projektu ustawy o szpitalnictwie. Dyrektorzy szpitali zrzeszonych w Związku szacują, że pandemia może w różny sposób wpłynąć na wskaźniki, które posłużą do oceny ich pracy. Władysław Perchaluk i Jerzy Szafranowicz w rozmowie z Rynkiem Zdrowia komentują sytuację.

W projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa przyjęto, że dla celów kategoryzacji szpitali posłużą wyniki finansowe uzyskane przez nie w roku 2022. Władysław Perchaluk, prezes Związku zauważa: – Będziemy rozliczani z wyników w sytuacji, gdy pacjenci z COVID-19 będą leczeni na przekształconych łóżkach z innych oddziałów.

Z kolei Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie podkreśla, że głównym kryterium oceny szpitali staje się zysk, weryfikowany tak jak w pomiotach komercyjnych: – Brak tam wskaźników związanych z prowadzoną działalnością leczniczą, które są miernikiem pracy szpitala. Nie ma w kryteriach wskaźników jakości opartych o ISO, akredytację, certyfikacje; brak współczynnika dostępności – jak kolejki oczekujących, współczynnika kompleksowości, czyli analizy struktury/potencjału szpitala.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.