WŁADYSŁAW PERCHALUK W POLITYCE ZDROWOTNEJ O DŁUGACH SZPITALI

22.11.2021

W związku ze zbliżającym się końcem roku, w szpitalach trwają szacunki co do tego, jaki będzie bilans zysków i strat na przyszły rok. Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi o długach placówek zrzeszonych w organizacji.

Problem z długami szpitali wciąż się pogłębia. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną podkreśla m.in. kwestię rosnących cen mediów oraz trwającej epidemii: – Szpitale w naszej organizacji przekazały, że ich straty i zobowiązania rosną z 12 do 30 mln zł. Ma na to wpływ wzrost cen mediów, niemożność wykonywania świadczeń planowych ze względu na ograniczone przyjęcia spowodowane epidemią COVID-19. Prezes wskazuje, że szpitale zaraportowały mu, że o 170 proc. wzrosły ceny  prądu, zaś gazu - o 240 proc. Dodaje: – Niektóre podmioty musiały unieważnić przetargi na dostawę mediów, gdyż nie były w stanie spełnić wymagań co do kwot. Wzrost cen paliwa przełoży się z kolei na wzrost  kosztów usług firm cateringowych. Już niektóre domagają się aneksowania umów.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.