WŁADYSŁAW PERCHALUK W POLITYCE ZDROWOTNEJ O NIERÓWNOŚCIACH W WYCENIE USŁUG MEDYCZNYCH

13.12.2021

Od wielu lat dyrektorzy szpitali mierzą się z problemem niedoszacowania świadczeń medycznych. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi o sporych nierównościach w wycenie konkretnych usług.

Rozwiązaniem problemu niedoszacowania świadczeń medycznych miała być powołana kilka lat temu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), która zaczęła zamiast NFZ wyceniać usługi medyczne. Jednak problem nie został rozwiązany. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną stwierdza: – Tragicznie niedoszacowana jest dziś chirurgia ogólna, interna, neurologia czy koszty utrzymania izby przyjęć. Brakuje w tych dziedzinach specjalistów, a oddziały szpitalne zamykają się. Nieprawidłowa wycena procedur i ich niedoszacowanie często nie pokrywa kosztów materiałów używanych do ich wykonania. Co więcej,  wartość niektórych procedur została obniżona, np. leczenie udarów z 4122 zł do 2185 zł, cukrzycy z 2 185 zł do 554 zł, a podejrzenie zapalenia wyrostka z 4326  zł do 2433 zł.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.