WŁADYSŁAW PERCHALUK W POLITYCE ZDROWOTNEJ O RESTRUKTURYZACJI SZPITALI

05.01.2022

Projekt ustawy dotyczący restrukturyzacji i modernizacji szpitali trafił do konsultacji publicznych. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Polityką Zdrowotną podkreśla kwestię kategoryzacji szpitali oraz koordynacji i współpracy między POZ, AOS i szpitalnictwem.

Władysław Perchaluk, prezes Związku podkreśla w rozmowie z Polityką Zdrowotną, że nie ma wyznaczonej żadnej linii współpracy między POZ, AOS i szpitalnictwem, a restrukturyzacji szpitali nie można robić w oderwaniu od reformy całego systemu i potrzeby odwrócenia piramidy świadczeń. Jednocześnie nie neguje całego projektu, bo jest tam kilka pozytywnych zapisów, ale zabrakło przede wszystkim włączenia organów założycielskich szpitali, a także dyrektorów szpitali w przygotowanie projektu. Dodaje, że, każdy region ma zupełnie inne potrzeby zdrowotne i uwarunkowania, a projekt odwołuje się do map potrzeb zdrowotnych, które są "dziurawe" i nie oddają faktycznej sytuacji.

Prezes Związku zwraca też uwagę na kwestię kategoryzacji szpitali i tego, że będzie ona dokonywana na podstawie wskaźników finansowych, podczas gdy wyceny przygotowuje AOTMiT nie uwzględniając aktualnych zmian, takich jak np. obecnie szalejąca inflacja czy gigantyczne podwyżki kosztów funkcjonowania z powodu wzrostu cen prądu czy gazu.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.