WŁADYSŁAW PERCHALUK W RYNKU ZDROWIA O PRZEJĘCIU AKREDYTACJI I AUTORYZACJI SZPITALI PRZEZ NFZ

18.08.2021

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przestanie działać z końcem 2022 r. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wyraził opinie o przejęciu przez NFZ akredytacji oraz autoryzacji szpitali.

Zdania ekspertów jeśli chodzi o ocenę projektowanych zapisów dotyczących autoryzacji i akredytacji szpitali są podzielone. Jednak zgodnie twierdzą, że projekt w wielu fragmentach jest zbyt ogólny i niedopracowany. Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia zaznacza: – CMJ, jako niezależna organizacja, po audycie placówki rekomendował lub nie Ministrowi Zdrowia placówkę do przyznania certyfikacji. Jeżeli to przejmie płatnik, czyli NFZ, będziemy mieli do czynienia ze zdecydowanym konfliktem interesów!

Perchaluk zwraca też uwagę na bardzo krótki termin wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2022 roku: – Przy bardzo prawdopodobnej czwartej fali zakażeń stawia pod znakiem zapytania celowość wprowadzanych tak poważnych zmian w systemie ochrony zdrowia. Większość szpitali w Polsce nie spełnia w 100% kryteriów autoryzacji – a tyle jest wymagane w projekcie ustawy, z wyjątkiem autoryzacji warunkowej przy co najmniej 95% kryteriów – bo ich na to nie stać. Szczególnie w zakresie infrastruktury technicznej i sytuacji kadrowej.

Szczegóły dostępne są TUTAJ.