WŁADYSŁAW PERCHALUK W RYNKU ZDROWIA O ZARZĄDZANIU SZPITALAMI W MAŁYCH POWIATACH

20.01.2022

Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówi o egzaminowaniu dyrektorów, kategoryzacji szpitali i oczekiwanych zmianach w szpitalnictwie.

Władysław Perchaluk, prezes Związku w rozmowie z Rynkiem Zdrowia odnosi się m.in. do wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczącej nadzoru nad szpitalami w małych powiatach: – Nie sądzę, aby kompetencje kadry menedżerskiej zarządzającej szpitalami w małych powiatach różniły się od tych jakie mają menedżerowie w powiatach większych czy w miastach.

Prezes Związku odpowiedział również na pytanie, jaka powinna być rola Agencji Rozwoju Szpitali: –  Agencja Rozwoju Szpitali powinna być organem monitorującym, nadzorującym i to ona powinna dostarczyć wojewodzie informacji, który w oparciu o analizy wszystkich dokumentów zdecyduje o zmianach w strukturze szpitalnictwa w regionie. Jeśli jednak dojdzie do przesunięć w oddziałach, np. szpitali powiatowych, to nie można zostawiać prezydentów miast czy starostów samych, z koniecznością dostosowania infrastruktury oddziałów do nowych zadań oraz ponoszenia kosztów tych zmian. Obecnej wyceny świadczeń nie pokryją takich kosztów.

Cały wywiad dostępny jest TUTAJ.