Wspólne ćwiczenia terytorialsów i energetyków w bytomskim Szpitalu nr 1

29.11.2022

W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 zabrakło prądu. Na miejscu natychmiast pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy za pomocą agregatu o dużej mocy dostarczyli prąd do placówki. Tak przebiegał scenariusz ćwiczeń w ramach operacji „Przyjazna Energia-22”, które odbyły się we wtorek, 29 listopada w Bytomiu.

Oprócz pracowników Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ćwiczeniach wzięli udział także energetycy z firmy Tauron Dystrybucja, którzy najpierw odcięli szpital od dostaw prądu, a następnie przywrócili zasilanie. – W trakcie całej operacji byli także na miejscu, by w razie problemów z uruchomieniem zastępczego zasilania przywrócić dostawy w trybie pilnym. Profilaktycznie, na czas operacji „Przyjazna Energia-22” personel Szpitala nie planował także żadnych zabiegów – relacjonuje Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900, której użyto podczas ćwiczeń składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.

– Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń – mówi Magdalena Dróżdż, rzecznik prasowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bytom jest jednym z pierwszych miast w województwie śląskim, w którym przeprowadzono takie ćwiczenia. Wcześniej ćwiczenia w ramach operacji „Przyjazna Energia-22” były prowadzone w Częstochowie i Opolu.