Wyższe stawki za przyjęcia na SOR

07.09.2022

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory do Inspekcji Pracy wpłynęło 336 skarg na nowe stawki najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Dotyczyły one 32 podmiotów. Jednak z ankiety Związku Powiatów Polskich, którą wypełnili zarządzający 195 placówkami prowadzonymi przez samorządy, wynika, że aż 145 z nich nie będzie w stanie sfinansować ustalonych ustawowo podwyżek dla pracowników. Lecznicom grozi upadłość. Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, Władysław Perchaluk w rozmowie z Rzeczpospolitą potwierdził – Na Śląsku szpitali z problemami jest ponad 20. Dyrektorom zbrakło od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, nie uwzględniając inflacji. Zaczął się odpływ personelu. Składają wypowiedzenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia żeby zapobiec patowej sytuacji ma płacić więcej za leczenie na SOR. Podniesione mają zostać wyceny świadczeń na szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć, internie oraz nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej – od 1 października na podstawie szacunków, a docelowo od 1 stycznia 2023 r. Resort zastanawia się również nad innymi rozwiązaniami, które zostaną zaprezentowane po 15 września. Na początku października mają zostać wdrożone. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.