ZMIANY W ROZLICZENIACH ZA POBYT PACJENTÓW W SZPITALACH

25.01.2023

Zgodnie z nowymi zmianami w rozliczeniach za pobyt pacjentów w szpitalach, od 1 lutego wzrosną stawki za pierwsze dni pobytu chorego. Wojciech Konieczny, senator i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówi o swoich wątpliwościach.

Rynek Zdrowia poprosił zarządzających szpitalami o ocenę nowych zasad. Wojciech Konieczny, senator i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie podkreśla, że efekt będzie zróżnicowany w zależności od specyfiki placówki. Jego zdaniem zmiany poprawią sytuację placówek, które przyjmują w większej liczbie pacjentów na zabiegi planowane, kosztem trudniejszych przypadków wymagających dłuższego leczenia: – Ministerstwo Zdrowia powinno skupić się na wycenie świadczeń, by realnie pokrywały ponoszone koszty, a nie namawiać do premiowania szybkich wypisów, co w części przypadków spowoduje odwrócenie się od pacjentów, którzy wymagają dłuższej opieki (...) Jest to zaprzeczenie założeń resortu, aby jak najwięcej pacjentów, u których jest to możliwe, leczyć ambulatoryjnie. Jeżeli za krótki pobyt szpital otrzyma wyższą stawkę, to będzie chętniej przyjmował pacjentów do krótkiej diagnostyki, niejako przejmując ich od AOS.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.