PODWYŻKI OBIECANE PRZEZ RZĄD TO MILIONY ZŁOTYCH DŁUGÓW DLA SZPITALI

09.08.2022

Szpitale powiatowe w województwie śląskim alarmują, że pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczą na podwyżki obiecane przez rząd. Gazeta Wyborcza przedstawia m.in. sytuację placówek zrzeszonych w Związku.

Szpitale są zobowiązane podwyższyć minimalne pensje od kilkunastu do nawet 41 procent (średnio o 28 proc.). To podwyżka obiecana przez rząd. Dyrektorzy szpitali mówią, że propozycje przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia "są niewystarczające i nieadekwatne do realizacji podwyższenia wynagrodzeń pracowników". Gazeta Wyborcza wspomina m.in. o trudnej sytuacji finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku, który na miesięczne wynagrodzenia otrzyma około 380 tys. zł, a potrzebuje drugie tyle – 370 tys. zł. Problemy pojawią się też w Szpitalu Murcki w Katowicach, który z kolei na realizację podwyżek potrzebuje w skali roku prawie 6 mln zł. Jeszcze więcej dopłaci Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach – ponad 837 tys. zł miesięcznie.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.